Start Planning
Polsce

Dni wolne od pracy w Polsce 2017 roku

Na tej stronie znajduje się kalendarz wszystkich 2017 dni wolne od pracy w Polsce. Te dni mogą zostać zmodyfikowane, więc sprawdź, czy są aktualizacje.

DataDzieńŚwięta
1 styczeńniedzielaNowy Rok
6 styczeńpiątekŚwięto Trzech Króli
16 kwiecieńniedzielaWielkanoc
17 kwiecieńponiedziałekPoniedziałek Wielkanocny
1 majponiedziałekŚwięto Pracy
3 majśrodaŚwięto Konstytucji 3 Maja
4 czerwiecniedzielaZielone Świątki
15 czerwiecczwartekBoże Ciało
15 sierpieńwtorekWniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
1 listopadśrodaWszystkich Świętych
11 listopadsobotaŚwięto Niepodległości
25 grudzieńponiedziałekPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudzieńwtorekDrugi dzień Bożego Narodzenia

Wszystkie dni świąteczne w Polsce są dniami płatnymi i wolnymi od pracy, poza dwoma wyjątkami. Niedziela Wielkanocna oraz Zesłanie Ducha Świętego (pięćdziesiątnica) zawsze wypadają w niedzielę i są uznawane za dzień odpoczynku dla każdego Polaka. Pracownicy którzy muszą pójść w któryś z tych dni do pracy dostają w zamian dzień płatnego urlopu do odebrania.

Dni świąteczne w Polsce są ustalone zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Dokument ten ustala daty wszystkich świąt narodowych i daje rządowi w razie potrzeby możliwość jednorazowego ogłoszenia jakiegoś dnia świętem. Dokument ten także stwierdza, że każde święto obchodzone w niedzielę musi przypadać na dokładnie ten dzień tygodnia. Stawka płacona za dni wolne od pracy nie różni się niczym od zwykłej.

Polski Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi płatnego dnia wolnego w każde święto narodowe. Pracownicy, których zawód wymaga tego by przyszli do pracy we święto, mają zagwarantowany dzień wolny do odebrania. Prawo zabrania dodawania do umowy o pracę zapisów pozbawiających przywilejów do płatnych dni wolnych oraz do odebrania ich w innym terminie.

Popularne święta: