Make the most of your public holidays with us!
Start Planning
Polsce
Dni wolne od pracy

Dni wolne od pracy 2017

Oto lista dni ustawowo wolnych od szkoły i pracy w roku 2017. Zjedź niżej, by ją dokładnie obejrzeć.

Rzeczpospolita Polska to środkowoeuropejskie państwo o długiej i bogatej historii. W Polsce obchodzi się corocznie 13 różnych świąt narodowych. Wszystkie dni świąteczne w Polsce są dniami płatnymi i wolnymi od pracy, poza dwoma wyjątkami.

Niedziela Wielkanocna oraz Zesłanie Ducha Świętego (pięćdziesiątnica) zawsze wypadają w niedzielę i są uznawane za dzień odpoczynku dla każdego Polaka. Pracownicy którzy muszą pójść w któryś z tych dni do pracy dostają w zamian dzień płatnego urlopu do odebrania.

Dni świąteczne w Polsce są ustalone zgodnie z ustawą z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Dokument ten ustala daty wszystkich świąt narodowych i daje rządowi w razie potrzeby możliwość jednorazowego ogłoszenia jakiegoś dnia świętem. Dokument ten także stwierdza, że każde święto obchodzone w niedzielę musi przypadać na dokładnie ten dzień tygodnia. Stawka płacona za dni wolne od pracy nie różni się niczym od zwykłej.

Polski Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi płatnego dnia wolnego w każde święto narodowe. Pracownicy, których zawód wymaga tego by przyszli do pracy we święto, mają zagwarantowany dzień wolny do odebrania. Prawo zabrania dodawania do umowy o pracę zapisów pozbawiających przywilejów do płatnych dni wolnych oraz do odebrania ich w innym terminie.

Niektóre święta państwowe obchodzone w Polsce wynikają z wiary chrześcijańskiej. Niektóre z nich są ruchome dlatego, że daty ich obchodzenia oparte są na cyklu księżycowym. Rząd wymaga od wszystkich pracodawców, by brali to co roku pod uwagę. Oficjalne daty poszczególnych świąt na następny rok są publikowane przez Rząd pod koniec roku obecnego.

Święta religijne, regionalne oraz kulturowe

Pomimo tego, że większość mieszkańców Polski jest wyznania katolickiego, to wciąż wielu z nich praktykuje inne religie. Wszystkie te religie mają własne dni świąteczne i obchody. Polski rząd bierze je pod uwagę, lecz nie nadaje im statusu święta narodowego.

Polska jest podzielona na 17 województw. Każde z nich ma swoje własne święta i uroczystości. Ustawodawca nie uznaje tych świąt za równie ważne co narodowe, przez co nie ma obowiązku udzielania na te dni specjalnych urlopów, lub płacenia za nie pracownikom.

Dni wolne od pracy 2017

DataDzieńŚwięta
1 stycznianiedzielaNowy Rok
6 styczniapiątekŚwięto Trzech Króli
16 kwietnianiedzielaNiedziela Wielkanocna
17 kwietnia poniedziałekPoniedziałek Wielkanocny
1 majaponiedziałekŚwięto Pracy
3 majaśrodaŚwięto Konstytucji
4 czerwcaniedzielaZielone Świątki
15 czerwcaczwartekBoże Ciało
15 sierpnia wtorekWniebowzięcie Najświętszej
Maryi Panny
1 listopadaśrodaWszystkich Świętych
11 listopadasobotaŚwięto Niepodległości
25 grudniaponiedziałekBoże Narodzenie
(pierwszy dzień)
26 grudniawtorekBoże Narodzenie
(drugi dzień)