Start Planning
Zielone Świątki

Zielone Świątki 2024, 2025 i 2026

Kościelna nazwa tego święta to Zesłanie Ducha Świętego. Nazwa Zielone Świątki związana jest z przedchrześcijańskimi, pogańskimi obchodami święta wiosny.

RokDataDzieńŚwięta
202419 majaniedzielaZielone Świątki
20258 czerwcaniedzielaZielone Świątki
202624 majaniedzielaZielone Świątki
Przewiń do dołu strony dla daty z poprzednich lat.

Jednakże data i oficjalny powód obchodzenia tego święta bazują całkowicie na chrześcijańskich naukach o zstąpieniu Ducha Świętego na Apostołów i wczesnych chrześcijan w Jerozolimie. Przez wielu jest to uznawane za początek istnienia Kościoła, gdyż siła Ducha Świętego była niezbędna do wypełnienia zadania nawrócenia całego świata powierzonego ludziom przez Jezusa Chrystusa przed Wniebowstąpieniem.

Z racji tego, że Zielone Świątki to w Polsce święto państwowe, tego dnia większość firm i sklepów będzie zamknięta. Święto to bazuje na Wielkanocy, przez co wypada pomiędzy połową maja a początkiem czerwca.

Niektóre elementy pogańskich zwyczajów są praktykowane w trakcie Zielonych Świątków do dziś, a inne popadły w zapomnienie lub są występują jedynie lokalnie. Według ludowych obyczajów było to święto obfitości i okres cieszenia się nadchodzącą wiosenną pogodą.

Do dziś niektórzy nadal dekorują swoje domy młodymi gałązkami, szczególnie brzozowymi, i kwiatami. Mogą też zamiatać dom miotłą z gałęzi chcąc go „oczyścić”, a oprócz tego spacerować z długą gałęzią obwiniętą kwiatami i wstążkami. Jeszcze jednym zwyczajem jest noszenie pochodni, by „przepędzić złe duchy” lub rozpalanie widocznych z daleka ognisk. Starym zwyczajem jest przystrajanie bydła wieńcami z kwiatów i gałęzi.

Kościoły w Polsce świętują Zesłanie Ducha Świętego i wzmocnienie pozycji Kościoła organizując specjalne nabożeństwa. W niektórych z nich wiesza się wystruganego z drewna gołębia symbolizującego zesłanie Ducha. Na ścianach zaś są wywieszane obrazy gołębi, ognia i wiatru, z racji, że to wszystko jest symbolem Ducha Świętego. Dzień ten jest popularnym dniem udzielania Chrztu, z racji tego, że w dzień ten 2000 lat temu ochrzczono 3000 nowych wyznawców.

Wydarzenia

Wiele osób korzysta z dnia wolnego od pracy, by pójść na rodzinny piknik lub odpocząć na łonie natury. Ci, którzy zamiast tego w Zielone Świątki wolą coś pozwiedzać być może zainteresują takie zajęcia jak:

  • Podziwianie kwitnącej wiosny w dziewiczym Parku Białowieskim Parku Narodowym. Oprócz puszczyków można tutaj zobaczyć setki żubrów i podziwiać bogate życie ptaków. Park można zwiedzić z przewodnikiem pieszo, na rowerze lub konnej bryczce.
  • Gdzieniegdzie Zielone Świątki obchodzi się grając w grę wywodzącą się z czasów pogańskich, której celem jest znalezienie człowieka ukrywającego się lesie i obklejonego liśćmi oraz błotem. Jest to świetna atrakcja w której udział mogą brać dzieci.
  • Odwiedziny w jednej z wielkich Polskich katedr na zielonoświątkowe nabożeństwo, w trakcie którego można także podziwiać wspaniałą architekturę. Pod uwagę warto wziąć zbudowaną w stylu romańskim katedrę w Płocku, barokową Katedrę polową Wojska Polskiego w Warszawie, gotycką Katedrę św. Mikołaja w Elblągu oraz mieszaną romańsko-gotycką Katedrę Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim.

Obchody Zielonych Świątków w Polsce to mieszanka tradycji chrześcijańskich i słowiańskich, których celem jest prosta radość z wiosennej pory roku.

Poprzednie lata

RokDataDzieńŚwięta
202328 majaniedzielaZielone Świątki
20225 czerwcaniedzielaZielone Świątki
202123 majaniedzielaZielone Świątki
202031 majaniedzielaZielone Świątki
20199 czerwcaniedzielaZielone Świątki
201820 majaniedzielaZielone Świątki
20174 czerwcaniedzielaZielone Świątki