Start Planning
Boże Narodzenie

Boże Narodzenie 2023, 2024 i 2025

Nazwa Boże Narodzenie odnosi się do narodzin Jezusa Chrystusa. Inną często używaną nazwą tych świąt jest gwiazdka.

RokDataDzieńŚwięta
202325 grudniaponiedziałekPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudniawtorekDrugi dzień Bożego Narodzenia
202425 grudniaśrodaPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudniaczwartekDrugi dzień Bożego Narodzenia
202525 grudniaczwartekPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudniapiątekDrugi dzień Bożego Narodzenia
202625 grudniapiątekPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudniasobotaDrugi dzień Bożego Narodzenia
Przewiń do dołu strony dla daty z poprzednich lat.

Ponad 88 procent mieszkańców Polski, liczącej sobie około 39 milionów obywateli, jest wyznania rzymskokatolickiego, przez co to bardzo ważne święto. Tradycje związane z tym świętem rozwijały się na ziemiach polskich od ponad 1000 lat, niektóre z nich sięgają datą do czasów przedchrześcijańskich.

Przygotowania do świąt rozpoczynają się już miesiąc wcześniej, wraz z początkiem Adwentu, który oznacza także nadejście nowego roku liturgicznego w Kościele. W trakcie tego okresu ludzie starają się nie przejadać i powstrzymywać od zbędnych rozrywek, a zamiast tego próbują skupić się na znaczeniu nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. W trakcie Adwentu odbywają się także specjalne msze święte na pamiątkę zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. W ramach przygotowań także porządnie sprząta się dom.

Wraz ze zbliżaniem się świąt w szkołach odgrywane są jasełka. Czasami przedstawienia te są mocno sekularyzowane, a ich historia może rozgrywać się nawet w XXI wieku. W Wigilię wielu Polaków wstrzymuje się od spożywania pokarmów mięsnych, ubiera się elegancko i sprząta na ten dzień swój dom.

Późnym wieczorem, gdy pierwsza gwiazda zaświeci na niebie, nadchodzi czas długo oczekiwanej kolacji wigilijnej. Tradycyjnie posiłek rozpoczyna się od dzielenia się opłatkiem z wizerunkiem Chrystusa, Maryji i Józefa, podaje się go dookoła stołu, a każdy odłamuje kawałek, dzieląc się przy tym życzeniami. Pod wigilijny obrus wsadza się siano, by upamiętnić to, że Jezus urodził się w stajence. Na stole stawia się 12 potraw mających zapewnić szczęście w nadchodzących 12 miesiącach, niemal obowiązkiem jest spróbowanie każdej z nich.

Dopiero po skończonym posiłku, kiedy cała rodzina śpiewa razem kolędy, można otworzyć prezenty. Często rodzice droczą się ze swoimi dziećmi, które i tak już się niecierpliwią, przeciągając jak tylko się da czas poświęcony na jedzenie kolacji i śpiewanie kolęd. W większości Polski prezenty przynosi Święty Mikołaj, ale gdzieniegdzie robi to Gwiazdor. Gwiazdor wydaje się być bardziej surowy od Mikołaja, ponieważ niegrzecznym dzieciom przynosi rózgę, a nie węgiel.

Na święta nie może zabraknąć choinki. Dekoruje się ją lampkami, bombkami i piernikami, a na szczycie umieszcza się gwiazdę. Po Wigilii katolicy udają się na północną mszę, zwaną pasterką.

Jeżeli nie jesteś z Polski, ale spędzasz tu święta(a nawet jeśli jesteś Polakiem), to warto zainteresować się takimi aktywnościami:

  • Zjedz prawdziwą Polską kolację wigilijną. Jeżeli nie możesz zostać z rodziną, rozejrzyj się po restauracjach. Tego dnia wypadałoby spróbować takich tradycyjnych potraw jak barszcz, najczęściej z uszkami, karp jako główne danie, bigos z kiszonej kapusty, który zwykle je się w Wigilię, śledź, podawany w oleju, kompot z suszu, oraz deserów takich jak kutia, makowiec i twarde pierniki.
  • Posłuchaj kolędników w kościele lub chodząc po ulicach. Polska ma swoje własne tradycyjne kolędy takie jak „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże, Jezuniu”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Niektóre z nich pochodzą z czasów średniowiecznych. Jeżeli Ci się spodobają możesz kupić sobie  śpiewnik z kolędami.
  • Odwiedź jakąś hutę szkła, gdzie wciąż ręcznie wykonuje się ozdoby bożonarodzeniowe. Polska jest znana z wywórstwa wyrobów szklanych, większość zakładów się tym zajmujących znajduje się w południowej Polsce. Niektóre znane pracownie szkła to: Glassware Art. Studio, IMPULS i Silverado.

Polska ma wiele wyjątkowych zwyczajów świątecznych, tradycją sięgających wiele wieków wstecz. Spędzanie świąt w kraju to opcja, którą nie można się rozczarować.

Poprzednie lata

RokDataDzieńŚwięta
202225 grudnianiedzielaPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudniaponiedziałekDrugi dzień Bożego Narodzenia
202125 grudniasobotaPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudnianiedzielaDrugi dzień Bożego Narodzenia
202025 grudniapiątekPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudniasobotaDrugi dzień Bożego Narodzenia
201925 grudniaśrodaPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudniaczwartekDrugi dzień Bożego Narodzenia
201825 grudniawtorekPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudniaśrodaDrugi dzień Bożego Narodzenia
201725 grudniaponiedziałekPierwszy dzień Bożego Narodzenia
26 grudniawtorekDrugi dzień Bożego Narodzenia