Start Planning
Boże Ciało

Boże Ciało 2025 i 2026

Boże Ciało to w Kościele katolickim święto nakazane obchodzone od XIII w. ku czci Najświętszego Sakramentu. W Polsce jako, że to bardzo katolicki kraj, dzień ten jest świętem  państwowym i obchodzi się go uroczyście.

RokDataDzieńŚwięta
202519 czerwcaczwartekBoże Ciało
20264 czerwcaczwartekBoże Ciało
Przewiń do dołu strony dla daty z poprzednich lat.

Łaciński zwrot Corpus Christi oznacza „ciało Chrystusa” i odnosi się do chleba udzielanego wiernym w trakcie komunii świętej. Komunii udziela się co niedzielę na mszy świętej, postanowiono jednak, że jest to rzecz tak ważna, iż potrzebuje dodatkowo swojego specjalnego święta. Inspiracją do podjęcia tych działań były wizje mistyczne św. Julianny z Cornillon w roku 1247. W Polsce Boże Ciało obchodzono po raz pierwszy w roku 1320.

Dzień w którym obchodzi się Boże Ciało jest zależny od Wielkanocy, jest nim czwartek dziewiątego tygodnia po Niedzieli Wielkanocnej. Wielu Polaków robi sobie dzień wolny nie tylko w Boże Ciało, ale także w następujący po nim piątek, by cieszyć się długim, bo czterodniowym weekendem.

Boże Ciało to jeden z pięciu dni w roku, w trakcie których biskupi katoliccy nie powinni opuszczać swoich diecezji o ile nie jest to absolutnie konieczne. Jest to dzień w którym odbywają się specjalne msze święte ku czci Eucharystii. Jednakże, to procesje następujące po mszy są głównym punktem zainteresowania. Wierni poubierani w tradycyjne polskie stroje, różniące się od regionu do regionu, maszerują ulicami niosąc sztandary. Ksiądz niesie Eucharystię przykrytą baldachimem, a dzieci rzucają mu pod nogi kwiaty. Procesja zatrzymuje się przy czterech różnych ołtarzach, by śpiewać pieśni i modlić się. Ostatecznie wszyscy wracają do budynku kościoła, gdzie ksiądz błogosławi Eucharystię.

Niektórzy Polacy na Boże ciało dekorują swoje domy, wystawiając w oknach różne religijne obrazy lub girlandy kwiatowe. Ulice, którymi podąża procesja często także są poobwieszane kwiatami i innymi dekoracjami. W większych miastach każdy kościół ma własną procesję i odbywają się one o różnych porach dnia. Niektórzy wierzą, że sam Jezus spaceruje kwiatami rozrzuconymi po ulicy, a inni nawet zrywają dla siebie część dekoracji kwiatowych ołtarza w nadziei, że roślina ta przyniesie im szczęście.

O to kilka rzeczy, które możesz zrobić, jeśli zdecydujesz się pozwiedzać kraj w Boże Ciało:

  • Obejrzyj którąś z procesji w Warszawie, szczególnie warta uwagi jest ta w Bazylice św. Jana, której trasa biegnie przez ulicami Starego Miasta i wzdłuż Traktu Królewskiego. Prowadzi ją głowa polskiego Kościoła katolickiego.
  • Zwiedź wiele sławnych Kościołów w dawnej stolicy Polski, czyli Krakowie i zostań na jednej z mszy, a potem weź udział w procesji. Przy podejmowaniu wyboru warto zwrócić uwagę na Kościół Mariacki położony w narożniku Rynku Głównego oraz Kościół Bożego Ciała ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego w 1335 roku.
  • Tydzień po Bożym Ciele w Krakowie odbywa się Pochód Lajkonika. Jest to tradycyjna parada kostiumowa maszerująca ulicami, aż na Rynek Główny. W jego trakcie jeździec na drewnianym koniu „obija” głowy napotkanych przechodniów buławą, zagląda do wszystkich mijanych sklepów i zbiera datki. Tego dnia możesz usłyszeć kilka hejnałów, które nagle się urywają. Upamiętniają one trębacza, który chciał ostrzec miasto przed nadchodzącym najazdem, lecz strzała trafiła mu w gardło w trakcie odgrywania hejnału.

Poprzednie lata

RokDataDzieńŚwięta
202430 majaczwartekBoże Ciało
20238 czerwcaczwartekBoże Ciało