Start Planning
Święto Konstytucji

Święto Konstytucji 2024, 2025 i 2026

W Polsce dzień konstytucji obchodzi się 3 maja w rocznicę utworzenia w Polsce demokratycznej monarchii konstytucyjnej w 1791 roku.

RokDataDzieńŚwięta
20243 majapiątekŚwięto Konstytucji 3 Maja
20253 majasobotaŚwięto Konstytucji 3 Maja
20263 majaniedzielaŚwięto Konstytucji 3 Maja
Przewiń do dołu strony dla daty z poprzednich lat.

Obecnie ma ona mały wpływ na stanowione prawo, pomimo tego uznawana jest za drugą najstarszą konstytucję tego rodzaju, którą o kilka lat wyprzedziła jedynie konstytucja Stanów Zjednoczonych. Okres kalendarzowy od Święta Pracy, obchodzonego 1 Maja, do Święta Konstytucji 3 Maja składa się z trzech dni i dla większości Polaków oznacza wolny od pracy długi weekend. Z racji tego, że w 1791 Litwa współtworzyła Rzeczpospolitą, w tym kraju święto konstytucji obchodzi się tego samego dnia.

Król Polski Stanisław August Poniatowski uchwalił Konstytucję 3 maja i zmusił posłów, by zobowiązali się do jej przestrzegania, niemniej jednak, wielu z nich nie potrafiło się na to zgodzić, przez co zawiązała się Konfederacja targowicka. Grupa ta połączyła siły z carycą Rosji Katarzyną Wielką w trakcie ataku na Polskę i wspólnie zmusili króla do odrzucenia konstytucji w zamian za zawieszenie broni. Wojna ta spowodowała Drugi rozbiór Polski w roku 1792. Po kolejnym powstaniu w 1794, Trzeci rozbiór Polski w 1795 roku ostatecznie wymazał kraj z mapy świata.

Pomimo tego, że obowiązywała jedynie przez rok, Polacy nigdy nie zapomnieli Konstytucji 3  maja, która reprezentowała wszystko to co dobre i szlachetne w polskim społeczeństwie. Święto Konstytucji 3 Maja zaczęto świętować na początku XIX wieku, było ono szczególnie ważne w trakcie istnienia podporządkowanego Francji Księstwa Warszawskiego, lecz zostało zakazane gdy Polska straciła swoją niepodległość. Po jej odzyskaniu w 1919 roku, 3 Maja ustanowiono świętem państwowym, trwało to do czasu, aż pod okupacją niemiecką i rosyjską zakazano obchodzenia tego święta. W 1945 roku spontanicznie obchodzono święto konstytucji w niektórych miejscach Polski, ale próby te zostały stłamszone przez komunistyczno-sowiecki reżim. Po upadku komunizmu w 1990 roku Polacy mogli w końcu zacząć swobodnie obchodzić dzień Konstytucji 3 maja jako święto narodowe.

Atrakcje dziejące się w kraju w Święto Konstytucji 3 Maja, w których być może zechcesz uczestniczyć to między innymi:

  • Parady odbywające się w większości polskich miast. Szczególnie polecamy paradę wojskową w Warszawie. Do jej programu zaliczają się różne historyczne i kulturowe wystawy, koncerty, przemówienia polityczne, wymachiwanie flagami, wystrzały z armat, czytanie wstępu do Konstytucji roku 1791 oraz śpiewanie pieśni patriotycznych. Tego dnia odbywa się także specjalna msza w Bazylice św. Jana w Warszawie oraz ceremonia rozdawania nagród prezydenckich za różne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
  • Wizyta pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie na placu marsz. Józefa Piłsudskiego, którego ideą jest uczczenie pamięci tych, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość. Ten i wiele podobnych pomników powstało po pierwszej wojnie światowej, ale to ten w Warszawie jest najpopularniejszy.
  • Wycieczka po Muzeum Warszawy, położonym na Starym Mieście. Posiada ono bardzo interesujący zbiór pamiątek historycznych związanych z miastem, z dziedzin archeologii, sztuki i architektury. Składa się z dziewięciu filii a w swoich zbiorach przechowuje ponad ćwierć miliona przedmiotów. Nie zapomnij także odwiedzić Muzeum Historii Polski w Warszawie, które ma zostać otwarte w 2018 roku.

Zwiedzanie tych atrakcji w Święto Konstytucji 3 Maja pozwoli Ci cieszyć się jednym z najcenniejszych wydarzeń w historii Polski i poczuć prawdziwy patriotyzm.

Poprzednie lata

RokDataDzieńŚwięta
20233 majaśrodaŚwięto Konstytucji 3 Maja
20223 majawtorekŚwięto Konstytucji 3 Maja
20213 majaponiedziałekŚwięto Konstytucji 3 Maja
20203 majaniedzielaŚwięto Konstytucji 3 Maja
20193 majapiątekŚwięto Konstytucji 3 Maja
20183 majaczwartekŚwięto Konstytucji 3 Maja
20173 majaśrodaŚwięto Konstytucji 3 Maja