Start Planning
Święto Niepodległości

Święto Niepodległości 2024, 2025 i 2026

W Polsce Dzień Niepodległości obchodzi się co roku 11 listopada. Tego dnia oddaje się honor wszystkim, którzy walczyli o wolność ojczyzny.

RokDataDzieńŚwięta
202411 listopadaponiedziałekŚwięto Niepodległości
202511 listopadawtorekŚwięto Niepodległości
202611 listopadaśrodaŚwięto Niepodległości
Przewiń do dołu strony dla daty z poprzednich lat.

Dzień Niepodległości upamiętnia także wyzwolenie się Polski spod zaborów w 1918 roku.

Przez dekady sąsiadujące mocarstwa Prus (Niemcy), Rosji i Austro-Węgier stopniowo zajmowały tereny Polski, aż Polska zniknęła z mapy i utraciła niepodległość. Jednakże podczas I Wojny Światowej wszystkie te kraje odniosły porażkę, a jeden z nich, czyli Austro-Węgry zostały podzielone i nigdy nie wróciły do swojej dawnej formy. Doprowadziło to do odzyskania niepodległości przez Polskę, choć trzeba zauważyć, że proces ten odbywał się stopniowo.

28 października 1918 roku powołano Polską Komisję Likwidacyjną, która była pierwszym krokiem ku odzyskania niepodległości. Wkrótce udało się jej odzyskać tereny Galicji i Śląska. 6 i 7 listopada ustanowiono tymczasową stolicę w Lublinie i przejściowy rząd. Józef Piłsudski, który wkrótce zostanie prezydentem, zostaje wypuszczony z pruskiego więzienia i przybywa do Warszawy witany przez tłumy, dnia 10 listopada, 11 listopada przejmuje on kontrolę na rządem przejściowym i ogłasza wybory.

11 listopada jako Dzień Niepodległości zaczęto świętować dopiero w 1937 i odbył się on jedynie dwa razy, do roku 1939, kiedy to Niemcy zbrojnie napadli Polskę. Święto te było spychane na bok przez komunistyczne rządu sprawujące władzę w Polsce po II Wojnie Światowej, lecz wielu ludzi obchodziło je mimo wszystko. Polski przedwojenny rząd został zmuszony do uchodźstwa wraz z momentem podzielenia Polski pomiędzy Nazistów i Sowietów w 1939. Został on uznany przez komunistów za samozwańczy i sprawujący nielegalną władzę, a obchody 11 listopada zamieniono na obchody podpisania Manifestu PKWN 22 lipca 1944 roku. Manifest ten potwierdzał zamiary Sowietów dotyczące utworzenia w Polsce nowego komunistycznego rządu i stwierdzał, że rząd na uchodźstwie nie ma żadnego prawa do sprawowania władzy.

Jednakże w 1989 roku, kiedy w Polsce upadł komunizm, przywrócono oficjalny status 11 listopada jako Narodowego Święta Niepodległości i taki stan rzeczy trwa do dziś. Jest to dzień wolny od pracy, który spędza się na spotykaniu z rodziną, oglądaniu pokazów fajerwerków, uczestniczeniu w patriotycznych wydarzeniach i koncertach oraz specjalnych nabożeństw kościelnych w trakcie których Polacy modlą się o przyszłość swojego kraju.

Jeżeli zastanawiasz się co robić w Święto Niepodległości, oto trzy pomysły, które mogą pomóc rozwiązać ten problem:

  • Weź udział w którejś z parad, szczególnie warty uwagi jest Marsz Niepodległości organizowany na warszawskim Placu Konstytucji. Marsz ten prowadzi prezydent, macha się tu flagami, śpiewa patriotyczne pieśni i ogółem jest ciekawie. W wydarzeniu tym co roku uczestniczą tysiące ludzi.
  • Obejrzyj uroczystą zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, która odbywa się w samo południe. Odwiedź także dwa warszawskie pomniki marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z ważniejszych bohaterów narodowych.
  • Jeżeli lubisz biegać, z przyjaciółmi lub kompletnie nieznajomymi osobami, weź udział w długim na 10 km Biegu Niepodległości. Zaczyna się rano w Święto Niepodległości w Warszawie i co roku przyciąga tysiące chętnych. Na końcu wyścigu będziesz mógł obejrzeć odgrywane scenki z najważniejszych polskich bitew.

Święto Niepodległości daje wyjątkową okazję do wglądu w historię Polski i poczucia się patriotą, a także mnóstwo okazji do spędzenia tego dnia w ciekawy sposób.

Poprzednie lata

RokDataDzieńŚwięta
202311 listopadasobotaŚwięto Niepodległości
202211 listopadapiątekŚwięto Niepodległości